Niech zapłonie święty Ogień w nas

wtorek, 15 lipca 2008

Heurystyka mentalna

Heurystyka pomaga człowiekowi (ale także programom komputerowym) myśleć i działać bardziej efektywnie i wydajnie, poprzez odpowiednie kierowanie porcesem myślowym.

Niektóre założenia heurystyki to starożytne mądrości, które zdążyły już się stać zwykłymi frazesami, jednak wciąż pozostają aktualne i bardzo pomocne.

Poniżej kilka z nich:


Jeśli chcesz, żeby coś było zrobione dobrze, zrób to sam
Komentarz: oczywista prawda, a robienie "tego" zwykle bardzo dobrze działa na nasze samopoczucie. Zadziwiająca ilość rzeczy może być zrobiona właśnie w ten sposób, a eksperci nie zawsze są aż tak bardzo potrzebni. Jednakże, nie zapominajmy o ryzyku przeładowania pracą, jeśli WSZYSTKO chcesz zrobić sam - naprawdę potrzebujesz innych ludzi.
Nigdy nie odkładaj czegoś, co możesz zrobić teraz
Komentarz: Bardzo mocne. Jest mnóstwo rzeczy, które mogą być naprawione czy rozwiązane przy minimum wysiłku, ale zazwyczaj są spychane na dalszy plan, jako mniej ważne. Niestety one nie odchodzą, a z czasem poczucie winy za niezrobienie ich sprawi, że możesz nawet nie być w stanie naprawić ten problem.
Jeśli masz kilka sraw do zrobienia i nie wiesz od czego zacząć - po prostu zrób którąkolwiek z nich!

Komentarz: Jeśli nie możesz zdecydować pomiędzy dwiema lub więcej możliwościami, jest duże prawdopodobieństwo, że różnice tu się nie liczą. Jednak wiele osób waha się w tego typu sytuacjach (jest to paradoks Fredkin'sa). Jeśli jesteś tego świadomy, możesz dokonać wyboru losowo lub wg jakiejś standardowej własnej metody.
Zawsze zakładaj, że ci się uda

Komentarz: Jeśli nie oczekujesz sukcesu w swoim przedsięwzięciu, wówczas nie zrobisz wszystkiego co w twojej mocy, nie zauważysz możliwych rozwiązań. Poza tym dopóki sądzisz, że tylko prawdopodobnie możesz odnieść sukces, całą swoją energię koncetrujesz na problemie (a nie na jego rozwiązaniach). Oczywiście nie ma sensu usiłować zrobić coś, czego nie dasz rady zrobić - nie można tu przecenić wiedzy o samym sobie - ona jest zawsze potrzebna.
Jeśli nie możesz znaleźć rozwiązania, zmień zasady

Komentarz: Pamiętaj, że nie ma scenariuszy, których nie można wygrać.
Jeżeli nie możesz w jakiejś kwestii zrobić nic, nie ma najmniejszego powodu, żeby się o to marwtić

Komentarz: Martwienie się jest stresujące i w ogromnej większości przypadków niczego nie rozwiązuje - jest tylko marnotrawieniem energii. Zamiast martwić się o coś, zrób coś z tym lub poszukaj rozwiązania. Pomocym pomysłem jest zapisanie wszystkich swoich zmartwień na kartce papieru, a potem zamknięcie tej kartki w pudełku. Regularnie, raz w tygodniu bądź coś koło tego, otwierasz swoje pudełko i sprawdzasz, czy możesz coś aktualnie zrobić ze swoimi zmartwieniami, tymi oczywiście, które są wciąż jeszcze ważne.




Nie polegaj za szybko na świadomych decyzjach - po prostu rób to, co masz robić

Komentarz: Świadomy umysł jest zaskakująco wolny, świadome wybory i działania opierają się w głównej mierze potrzebują czasu .Szybka, odruchowa reakcja zajmuje kilkadziesiąt milisekund, podświadoma reakcja na bodzieć zewnętrzny - do 100 milisekund, natomiast świadoma reakcja na ten sam zewnętrzny bodziec i świadoma decyzja, co z tym zrobić, zajmuje nawet do kilku sekund (słowem w Matrixie już byś parę razy zdążył umrzeć. Zatem powinnością świadomego umysłu jest zwykle raczej hamować niź wywoływać działanie, a jeśli staniesz się za bardzo świadomy tego co robisz w danej sytuacji, zaczniesz mieć wątpliwości i zapewne zwolnisz.

To świetny pomysł nauczyć się polegać na swojej podświadomości.
Podczas kiedy nasz świadomy umysł jest tak wolny i ma niską przepustowość (czyt.zapycha się - świetnie tu pasuje internetowe określenie: bandwidth - czyli ilość danych, jaka może być przesłana i odebrana w określonym czasie), inne systemy naszego mózgu mają za to potężną przepustowość i tak naprawdę to właśnie one wykonują większość PRAWDZIWEJ umysłowej pracy.
Nie próbuj tłumaczyć się przed sobą z tego co zrobiłeś

Komentarz: Często nam się zdarza robić rzeczy, z których nie chcielibyśmy się tłumaczyć przed innymi (bo się boimy, wstydzimy, złościmy lub po prostu nie jesteśmy do końca tego pewni).
To jednak naprawdę nie za mądry pomysł, usiłować usprawiedliwać się, że nasza motywacja była czymkolwiek innym, niż tym, czym była
- to tylko zredukuje twoją wiedzę o sobie samym ,a często wręcz uniemożliwi ci zrozumienie, co tobą naprawdę kierowało w danej chwili(nawet jeśli ci się to nie podoba, albo nigdy nie chciałbyś przyznać się do tego publicznie).
Słuchaj swojej intuicji, ale nie wierz jej bezwarunkowo

Komentarz: Myślenie intuicyjne bądź emocjonalne, "dobre przeczucia" lub "przebłyski inspiracji" potrafią dać fantastyczne wglądy lub pokazać problem z zupełnie nowej perspektywy. Niestety takie myślenie nie jest zawsze realistyczne, a czasami potrafi "wpuścić nas w maliny".
Takie wglądy nie mogą być akceptowane dlatego, że podziwiasz ich piękno, bądź że są intuicyjne i tylko z tego powodu, że akurat pasują do rzeczywistości.

Doceniaj ich wartość, ale niech to będzie jeden z wielu głosów decyzyjnych w tobie.
artykuł powstał z pomocą przemyśleń Andersa Sandberga / asa@nada.kth.seTen e-mail jest chroniony przed spame, włącz obsługę Javascript w przeglądarce, by go zobaczyć


Heurystyka:[logika, umiejętność wykrywania nowych faktów oraz znajdywania związków między faktami, zwłaszcza z wykorzystaniem hipotez. Na podstawie istniejącej wiedzy stawia się hipotezy, których nie trzeba udowadniać.Taką hipotezę nazywa się wówczas aksjomatem.]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Projekt strony AreteArt. © Wszystkie prawa zastrzeżone.