Być może pod koniec grudnia lub na początku stycznia, podobnie jak wiele innych osób podjąłeś/aś ważny, noworoczny plan lub postanowienie, a teraz zastanawiasz się jak go wprowadzić w życie. Ten artykulik będzie ci służyć pomocą w realizacji zmierzeń. Jeśli nie masz noworocznych postanowień, to i tak poniższe rady będą pomocne i przydatne na drodze do osiągania innych celów!
Po pierwsze:
zadaj sobie pytanie i możliwie precyzyjnie określ:
Czego (dokładnie) chcę?
Pytanie: "Co (czego) chcesz?" jest dosyć popularne. Wśród NLP_owców oraz terapeutów z innych szkół często stanowi standardowy początek rozmowy. Wielki psychologi Carl Gustaw Jung nazywał swoją szkołę analizy psychologią zorientowaną na cel czyli teleologiczną. Podobnie jest z psychologią zorientowaną na proces. Obie szkoły uznają, że psychika nie działa "na ślepo", ale posiada wyraźnie określony, choć zazwyczaj ukryty cel. Ludzie są zorientowani na cel - ku czemuś zmierzają, nawet, gdy nie za bardzo wiedzą ku czemu, a sama droga wydaje się mętna i wiedzie zygzakiem!
Jeśli nie do końca wiesz czego chcesz, to zadaj sobie pytanie: "Czego chcę?" i spokojnie czekaj na odpowiedź. Ale nie wysilaj się; postaraj się opróżnić umysł i przybrać postawę "nie wiem". NIE MUSISZ WIEDZIEĆ! (jeszcze:) ) Ważniejsze jest samo zapytywanie, następnie otwarty umysł i wędkowanie! Wyobraź sobie, że po zadaniu pytania zarzucasz wędkę gdzieś wewnątrz siebie i czekasz aż ryba połknie haczyk. Bez pośpiechu - nic cię nie ponagla - przed tobą cały, nowy rok
Zauważ gdzie i w jaki sposób pojawia się odpowiedź. Czy ją widzisz (jako obraz lub jak w komiksie)? A może ją słyszysz? Skoro tak, to skąd dobiega głos i kto to mówi?! W jakiej formie pada odpowiedź? Jeśli tak, to czy wypowiedź nie padła może w formie negatywnej? Np. "nie chcę być dalej biedny". Skoro tak, to trzeba będzie nieco przeformułować twoje postanowienie.
1. Swój cel określ pozytywnie
Jeśli stwierdzisz: "nie chcę być biedny", "nie chce być chory", "nie chcę być dalej sam", "nie chcę być gruby" oznacza to, że w jakiejś mierze utożsamiasz się z byciem biednym, chorym, samotnym czy grubym. Cytowane określenia mówią w podtekście, że gdzieś w pobliżu znajduje się ktoś, kto jest biedny (chory, samotny, gruby, itp.), ale już nie chce dłużej znosić tego losu. Dzieje się tak, ponieważ ten sam "ktoś" wie, że możliwy jest inny los! Inaczej w ogóle nie brałby pod uwagę możliwości zmiany! Taka opcja nie znajdowałaby się w jego wyobraźni. A zatem: jeśli nie chcę być biedny, oznacza to, że CHCĘ BYĆ BOGATY! (przeciwieństwo biednego). Przynajmniej jakaś część we mnie ma już dość biedy i pragnie zmiany w warstwie materialnej.
Zatem forma pozytywna noworocznego postanowienia to stwierdzenie: "CHCĘ BYĆ BOGATY/a (ZDROWY/a, itp)"
Na kartce albo jeszcze lepiej w notesie lub kalendarzu zapisz swój cel w formie pozytywnej:
.......................................................
Warto sprecyzować pytanie uściślając: co to znaczy "zdrowy" , "bogaty" itp.? Jednym ze sposobów na pogłębienie wiedzy będzie odpowiedź na pytanie:
(po drugie)
2. Skąd będę wiedzieć o tym, że stałem się bogaty/a?
Jest to pozornie bardzo proste, a zarazem, podstawowe pytanie. Kiedy przychodzi do mnie klient/ka i mówi, że jest chory/a, to zawsze proszę, żeby mi opowiedział/a skąd wie, że jest chory? Chodzi mi o jego lub jej własne doświadczenie, a nie o lekarską diagnozę. Czasami samo opowiedzenie własnych doznań - doświadczeń sprawia ludziom ogromną trudność! A czasem ludzie po prostu mówią, że boli dokładnie w taki-to-a-taki sposób.
Swój potencjalny cel trzeba dokładnie poznać zmysłami: zobaczyć, usłyszeć, posmakować, powąchać, dotknąć, poczuć i to ze wszystkich możliwych stron oraz aspektów. Poznaj wszelkie możliwe szczegóły celu. Jeśli chcesz być zdrowa/y - to dowiedz się bardzo dokładnie, czym dla ciebie jest zdrowie - co będzie świadczyć o twoim zdrowiu: jak będziesz się czuć, jak i co będziesz słyszeć, widzieć, smakować, wąchać. W jakim to będzie otoczeniu, itp., itd. Twoja wizja zdrowia musi się odzwierciedlić w układzie nerwowym oraz musi być zgodna z twoimi rozumieniem zdrowia ( a nie np. definicji organizacji WHO). Zbuduj wizję swego totalnego zdrowia (bogactwa, szczupłości, itp.)
Po trzecie:
3. Uruchom ciało i zadbaj o szczegóły
Wstań i zrób parę kroków. Następnie pozwól aby twoje ciało w przestrzeni wokół ciebie "samo" wybrało miejsce ZDROWIA (lub bogactwa, szczęścia, itp.). intuicyjnie pójdź "za" ciałem w tę stronę. Powoli i uważnie przejdź przejdź kilka kroków z punktu gdzie jesteś, do "miejsca w przyszłości", miejsca gdzie zrealizujesz swój cel/zamierzenie. Idąc, przenieś się w czasie w przyszłość. Stań w miejscu przyszłości - miejscu zdrowia (bogactwa - tego, co jest twoim celem). W tym miejscu obserwuj: co i jak widzisz, co i jak słyszysz, co i jak odczuwasz oraz jak się poruszasz, kiedy już osiągnąłeś/aś swój cel. Zauważ zmiany w stosunku do miejsca/czasu przeszłego, poprzedniego.
UWAGA: Jeśli napotkasz na trudność w określeniu tego punktu i dojściu do niego, to pomyśl: kto (np. ktoś znajomy lub postać z mitu czy baśni albo z filmu) i w jaki sposób mógłby to zrobić? Kiedy uda ci się skonstruować to wyobrażenie, a właściwie całą sekwencję filmu - instrukcji jak się to robi - zrób to w podobny a nawet w taki sam sposób jak ta postać!
Ciało i umysł to-nie-dwa
Gdy tylko pomyślisz o jakimś ruchu, to w tej samej chwili do twoich mięśni biegną impulsy nerwowe, a mięśnie w minimalnym zakresie zaczynają działać tak, jakby już wykonywały wyobrażoną czynność. Kiedy faktycznie znajdujesz się w miejscu przyszłego ZREALIZOWANEGO celu, to możesz - podobnie jak wiele osób przed tobą - zauważyć wyraźny efekt, jaki to miejsce i oraz Matka Ziemia wspólnie wywierają na ciebie. W tym nowym miejscu możesz uzyskać dostęp do doświadczeń, nauk i spostrzeżeń, które w innym miejscu i czasie nie były ci dostępne! Jeśli masz wątpliwości - to koniecznie wykonaj to ćwiczenie nawet kilka razy. Aby ugruntować się w nowym doświadczeniu sprawdź jaki efekt wywiera na ciebie nowe miejsce. Wyraź ten efekt, tę energię GESTEM, miną, mikro-ruchem. Zapamiętaj ów gest. Przypominaj go sobie na drodze do realizacji celu. Opisz doświadczenia, które właśnie były twoim udziałem. Przejdź nawet kilka razy ścieżkę od twojego teraźniejszego miejsca "ja" do miejsca twojego nowego "ja" w przyszłości. Powodzenia!
W następnym odcinku zajmiemy się odpowiedzią na pytania:
Czym są trudności na ścieżce realizacji celu. Dlaczego tak szybko zapominamy o noworocznych postanowieniach. I jak pracować z przeszkodami.
Robert Palusinski
Serdecznie zapraszam na prowadzone przeze mnie warsztaty:
1. "O pracy z Wewnętrznym Krytykiem i o szczęściu jako Drodze": w Krakowie w dniach 1 - 2. 03. 2008 r.
2. Pierwszy weekend z comiesięcznego cyklu warsztatów dla mężczyzn oczywiście w święto kobiet 8 - 9. 03. 2008.
Więcej szczegółów na mojej stronce, blogu http://robertpalusinski.blog.interia.pl/ lub zapytaj stosując
e mail: robert maupa-znaczek akademiapop.org
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz